Územie je ohraničené vrchmi Klinček 606, Ostrá hora 667, Jastrabská skala 684, Ďurova skala 697, Kremnický štít 1008, Chom 1012, Žiar 782, Budiná 823, Na vrátoch 775 mnm a riekou Hron. Cez územie z Kremnice, Nevoľné a údolím Ihráčskeho potoka prechádza okresná asfaltová cesta.
Stredom územia preteká Ihráčsky potok (od Ihráča po rieku Hron), nad Ihráčom sa nazýva Biely potok spolu merajú 16,5 km orientovaný je severojužne. Jeho väčšie prítoky sú: na Ihráč – píle spoločný prítok Vápená a Čierna voda, ktoré sa spojili dva km po prúde a Jastrabský potok. Potoky Biely potok, Vápená a Čierna voda tvoria 3 hlavné doliny územia, do ktorých ústia nespočetné dolinky s potôčkami.
Do spomínaných dolín vedú lesné cesty prehradené rampami, na jazdu autom si treba vypýtať kľúč od Štátnych lesov. V Bielom potoku asi 2 km nad Ihráčom je skalné bralo po oboch stranách cesty. Po ceste Čierna voda – Vápená z Ihráč-píly 1 km je malé jazierko vhodné na plávanie a rybačku, v chate sa dá ubytovať (kľúč je možné zaobstarať v obecnom úrade Ihráč). V dolinách a v okoí ciest Nevoľnického kotla je mnoho murovaných prameňov.
V regióne sa nachádzajú obce: Nevoľné 703 m, len s nevôľou prekonávali vozy cudzincov strmé cesty a husté lesy, od toho vznikol aj názov. Na hornom konci ústi vodovod z roku 1940, prepadová voda vteká do grantu vytesaného z kameňa 4,25 m dĺžky. V obci stojí kostolík zvláštnej francúzskej architektúry, postavený v roku 1970, Ihráč 491 m patril pod hrad Šašov, pre panstvo pripravovali poľovnícke hry odtiaľ názov. Dedinka je v hlbokej doline, na dne bývalého jazera, stráne sú lemované skalnými útvarmi pripomínajúcimi Rajeckú dolinu. V dedine pri kostole sa nachádza skalný útvar Ihráčske kamenné more. Na území v lokalite Grúnik, sa nachádza hnedé uhlie, skameneliny drobných živočíchov a hmyzu. V tejto lokalite bádal Dioníz Štúr brat Ľudovíta Štúra. Jastrabá 420 m obyvatelia dochovávali lovné vtáky, najmä jastraby, pre poľovníkov. Územie obce bolo osídlené už v staršej dobe kamennej, potvrdené vykopávkami. Kostol z roku 1370 postavili na mieste pohanskej svätine. Na okolí sa nachádza opálové nálezisko, tu nájdený opál je exponátom v Pražskom múzeu. Severne od obce sa nachádza Jastrabská skala 684 m s krásnym výhľadom. Kľačany 550 m obyvatelia sa zaoberali chovom koní, v staroslovienčine kľaka bola kobyla a tak vznikol názov obce. Trnavá Hora 310 m sídlo postavili na kopci s množstvom tŕňov. Pitelová 455 m o sídle koluje legenda, že vysmädnutým lovcom štedrí ľudia ponúkali osvieženie pozvaním, pite lovci.
Obce Ihráč, Kľačany, Horná Trnavá Hora a Pitelová, obyvatelia premiestnili z doliny vyššie do hôr z obavy pred tureckými nájazdami.
Osady v regióne: Lazy – Močarany, Záhrady, Žiarce, Ihráč-píla, Hrabíky, Ladno a Kuricovci (dostali názov po Kurucoch, ktorí tu 1. a 2. júla 1621 bojovali).
Zaujímavé pešie turistické trasy:
- Nevoľné na sever chata Štôs – výhľad z bôriny na Kremnicu 2 hod.
- Nevoľné na sever Hostinec – Velestúr – Tri kríže 4 hod.
- Nevoľné na západ Ďurova skala 3/4 hod.
- Nevoľné na juh od cintorína stále dolu kopcom Lazy – Močarany – Jastrabá – Chaty 2,5 hod.
- Ihráč na sever Prieboj 3/4 hod.
- Ihráč na severovýchod Chom- Hostinec 4 hod. (zelená turistická trasa)
- Ihráč na juhovýchod Ihráčske kamenné more – Štetka – chata Vápená – Jazero – Ihráč-píla 2,5 hod.
- Jastrabá na severozápad Jastrabská skala 1 hod.
- Jastrabá na sever Nevoľné 1,5 hod.
- Jastrabá na juh Pitelová 1,5 hod.
-Chaty na sever Jazero 1/2 hod. (autom možno na Ihráč-pílu)
-Chaty na juhovýchod Kľačany 1 hod.
Cyklotrasa:
- Zaujímavá a poučná je víkendová, alebo prázdninová jazda bicyklom pre rodinu aj jednotlivca na trase Kremnica, Nevoľné, Ihráč, Šašov, Žiar nad Hronom, Janová Lehota, Kopernica, Kremnica.
Jedinečná železničná trasa:
- Žel. zastávka Trnavá Hora – Kremnické Bane. Prudkým stúpaním železnice sa naskytne úchvatný výhľad na údolie Hrona a údolie Rudnice v ňom ležiace dedinky. Pri cestovaní vidieť Kremnicu trikrát, na trase prejdete 11 tunelov. Vrátiť sa možno autobusom z Kremnických Baní do Kremnice, kde je množstvo historických pamiatok a múzeí.