Druhá svetová vojna

skutočná udalosť

 

Počas vojny mali v okolí obce úkryty povstalecké vojská. Dedinu kontrolovali nemecké vojská zložené väčšinou z obyvateľov nemeckých dedín v okolia Kremnice. Švábi boli usadení nad dedinou na Grúniku a v Borovine. V tom čase na Valachove dozrievali hrušky, hladný povstalecký vojak vyšiel na hrušku a trhal ovocie aj pre svojich spolubojovníkov. Nemci z druhej strany dediny ho na hruške zastrelili. Keď prišli k mŕtvemu telu zobrali mu papiere a telo nechali na zemi. Nemci sa domnievali, že sú v dedine ukrytí partizáni na odplatu zapálili domy u Henželovcov v Chmelienci a Febenových humno, od ktorého sa chytili a vyhoreli aj domy u Danielov. Stalo sa to 22. októbra 1945.

Ľudia z dediny sa zbiehali, aby poškodeným pomohli hasiť oheň. Záchranci nemohli hasiť, lebo Nemci do nich z Boroviny strieľali, pritom postrelili aj ujčeka od Čižmárov do nohy.

Po stiahnutí Nemcov ľudia doviezli telo zastreleného vojaka z Valachova, ktorý je ako bezmenný pochovaný na našom cintoríne.

 

Žiadne komentáre - Pridajte Váš príspevok

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Welcome , today is Štvrtok, 30. Máj 2024